а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збивта

збивтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Збива, дише брзо со отворена уста.
Англиски: pant
Примери:
Збивта, но брза да стаса навреме.
Овците се збрале в купче, збивтаат од горештината.
Изведенки
збивтање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи