а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збива

збиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Тешко, забрзано дише испуштајќи придушен звук.
Англиски: gasp Албански: gërhas, gjëmoj
Примери:
Збиваа магарињата под товарите дрва.
Детето збиваше од трчањето.
Седна, но сѐ уште збиваше, не можеше да зборува.
2. збие
Албански: thuk, përmbledh
Изведенки
збивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи