а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збесне

збеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане бесен, гневен, распуштен.
Англиски: go mad
Примери:
Тој збесна и му удри шлаканица.
Кучето збесна и му се фрли на минувачот.
Кога ќе разбере татко ти, ќе збесне.
Со својата рамнодушност и незаинтересираност правеше таа да збесне.
Збеснаа од многу пари.
Изведенки
1. збеснува несв.
збеснуваат
2. збеснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи