а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збеснет

збеснетиот
Вид збор: Придавка
збеснат
Англиски: mad
Примери:
Збеснет човек.
Збеснето кучиште.
Изведенки
1. збеснето прил.
Пример: Еден автомобил збеснето зафучи покрај нив.
2. збеснетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи