а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збеснат

збеснатиот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) збесне
Англиски: maddened
2. Што изгубил мера за пристојност, невоздржан во однесувањето, крајно распуштен, аздисан.
Примери:
Збеснати детишта.
И двајцата синови му се збеснати од пари.
Изведенки
збеснатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи