а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збеснатик

мн. збеснатици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е збеснат.
Англиски: lunatic
Примери:
Тоа не е дете, туку збеснатик.
Некој збеснатик го замавал со камења.
Изведенки
1. збеснатица ж.
мн. збеснатици
Пример: Ќерка му беше една збеснатица, вкуќи не се прибираше.
2. збеснатиче ср.
мн. збеснатичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК