а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збега

збегаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш почне да бега.
Англиски: run away Албански: filloj të ikë
Примери:
Децата само што му го слушнаа гласот збегаа.
Пред да го дофати за оглавот, магаренцето збега.
2. Се разбега.
Англиски: disperse Албански: ik, shpërndahet
Примери:
Јагнињата збегаа низ полето.
Изведенки
збегува несв.
збегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи