а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збајати

збајатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За храна - направи, остави да стане бајат.
Англиски: stale Турски: bayat Албански: bëhet bajat
Примери:
Летните температури брзо го збајатуваат млекото ако не е во фрижидер.
2. (се збајати) Стане бајат.
Англиски: stale Албански: bëhet bajat
Примери:
Се збајатија јагодите за еден ден.
Изведенки
1. збајатува несв.
(се) збајатуваат
2. збајатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи