а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збајатен

збајатениот
Вид збор: Придавка
1. Што е расипан, што не е свеж.
Англиски: stale
Примери:
Збајатен леб.
Збајатено месо.
2. Што не е нов.
Англиски: outdated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Збајатени вести.
Изведенки
збајатеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи