а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збабне

збабнат
Вид збор: Глагол, свршен
За тесто со квасец - стаса, надојде.
Англиски: bulge Албански: gufoj, vjen
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Лебот збабна.
Кифлите се подготвени за печење, збабнале убаво.
Изведенки
1. збабнува несв.
збабнуваат
2. збабнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи