а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збабари

(се) збабарат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие брчки на лицето.
Англиски: shrivel
Примери:
Одеднаш остаре, се збабари.
Не можев да го препознаам, многу се збабарил во лицето.
Изведенки
1. збабарува несв.
(се) збабаруваат
2. збабарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи