а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заќушка

заќушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да удира со не многу силни удари.
Англиски: pat Албански: qëlloj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Поголемото дете го заќушка помалото.
2. Турка, бутка некого или нешто.
Албански: shtyj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Детето заќушка едно празно пластично шише.
3. (се заќушка, само мн.)
Англиски: pat Албански: qëllojnë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се заќушкаа на шега, на смеа, но на крајот и се зборија.
Изведенки
1. заќушкува несв.
(се) заќушкуваат
2. заќушкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК