а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заќори

(се) заќорат
Вид збор: Глагол, свршен
се заслепи, се заблуди
Англиски: blind Турски: kör
Употреба: Разговорно
Примери:
Се заќори момчето по таа девојка.
Изведенки
заќорува несв.
(се) заќоруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи