а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заќелави

заќелават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ќелави.
Примери:
Најмалиот син заќелави уште млад.
Изведенки
1. заќелавува несв.
заќелавуваат
2. заќелавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи