а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заљубен

заљубениот
Вид збор: Придавка
Што чувствува љубов спрема некого.
Англиски: in love
Примери:
Двајцата заљубени ја криеја својата љубов.
Изведенки
заљубеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи