а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заљубеник

мн. заљубеници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е заљубен, тој што сака некого или нешто.
Англиски: lover
Примери:
Страстен заљубеник.
Заљубеник на виното.
Заљубеници во зборот.
Изведенки
заљубенички прид.
заљубеничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи