а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајре

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19431
1. храна, животни продукти
Англиски: foodstuff Турски: zahire Албански: gjëra ushqimore
Употреба: Разговорно
Примери:
Отиде до дуќанот да купи зајре.
2. Сѐ што е потребно за приготвување на едно јадење.
Англиски: ingredient Турски: zahire Албански: përbërës
Употреба: Разговорно
Примери:
Сето зајре за ручекот го стави на маса.
3. задушница
Турски: zahire Албански: meshë për shpirt
Употреба: Дијалектен збор , Религија
Изрази
Има зајре – израз за полна, крупна жена