а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајми

зајмат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28875
1. Земе на заем од некого.
Англиски: borrow Албански: huazoj
Примери:
Тие зајмија пари од нас.
Тој зајми жито од брата си.
2. Даде на заем некому.
Англиски: lend Албански: jap hua
Примери:
Ние им зајмивме пари на соседите.
3. (се зајми) Позајми нешто од некого.
Англиски: borrow Албански: huazoj
Примери:
Јас се зајмив брашно од тетка ми.
Тие се зајмија пари од нас.
Изведенки
1. зајмува несв.
(се) зајмуваат
2. зајмување ср.
глаг. им.