а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајми

зајмат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28505
1. Земе на заем од некого.
Англиски: borrow Албански: huazoj
Примери:
Тие зајмија пари од нас.
Тој зајми жито од брата си.
2. Даде на заем некому.
Англиски: lend Албански: jap hua
Примери:
Ние им зајмивме пари на соседите.
3. (се зајми) Позајми нешто од некого.
Англиски: borrow Албански: huazoj
Примери:
Јас се зајмив брашно од тетка ми.
Тие се зајмија пари од нас.
Изведенки
1. зајмува несв.
(се) зајмуваат
2. зајмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК