а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајко

мн. зајковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20169
зајак
Англиски: rabbit
Употреба: Зоологија , Хипокористика
Примери:
Сторил ниет зајко кокорајко да се жени.