а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајде

зајдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За сонце, месечина - се изгуби, исчезне од хоризонтот.
Англиски: sun-set Албански: perëndon
Примери:
Сонцето зајде зад шумата.
Сонцето само што не зашло.
2. Загуби свест, се изгуби.
Англиски: collapse Албански: humb vetëdije, humbet
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Детето зајде од плачење.
Изведенки
1. зајдува несв.
зајдуваат
2. зајдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи