а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајачковина

мн. зајачковини
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид растение со исшарани листови со пурпурно-црни дамки, светлоцрвени цветови и со ситни, кожести плодови во вид на меур.
Латински: Colutea arborescens Англиски: bladder senna Албански: lule lepuri
Употреба: Ботаника
2. Вид зелјесто растение со жолти цветови.
Латински: Coronilla emerus Англиски: scorpion senna Албански: lloj lule
Употреба: Ботаника