а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајачки

зајачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14145
Што се однесува на зајак, што припаѓа на зајак.
Примери:
зајачко месо, зајачка дупка
Изрази
Зајачко срце - плашлив човек.