а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајачи

зајачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30635
1. Почне да јачи, да стенка, да офка.
Англиски: moan Албански: rrënkoj, ofshaj
Примери:
Тој зајачи и гласно заплака.
Зајачи во сонот.
2. заечи
Англиски: sound Албански: tingëllon
Примери:
Зајачија зурли и тапани.
Изведенки
1. зајачува несв.
зајачуваат
2. зајачување ср.
глаг. им.