а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајачица

мн. зајачици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30841
1. Женка на зајак.
Англиски: rabbit Албански: lepuroshe
Употреба: Ботаника
2. Убава слабо облечена келнерка со карактеристични детали кои потсетуваат на зајак во угостителски објекти со еротска содржина.
Англиски: bunny Албански: lepuroshe
Употреба: Преносно значење