а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајачарник

мн. зајачарници
Вид збор: Именка, машки род
Специјално направено место, простор, кафез за одгледување питоми зајаци.
Англиски: rabbit hutch
Примери:
Сечеше штици за да направи зајачарник.