а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајази

зајазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48589
1. Загради нешто со јаз.
Англиски: block Албански: bllokoj me jaz
Примери:
Зајазија еден дел од дворот.
2. засити, задоволи
Англиски: saturate Албански: kënaqem, ngopem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеше со ништо да се зајази.
3. Почне да се јази, да се качува.
Англиски: climb Албански: ngjitem
Примери:
Се зајази по околните карпи.
Изведенки
1. зајазува несв.
зајазуваат
2. зајазување ср.
глаг. им.