а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајадри

(се) зајадрат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане јадро, крупно или појадро, покрупно.
Примери:
Кајсиите се зајадрија.
Изведенки
зајадрува несв.
(се) зајадруваат