а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајадлив

зајадливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16007
1. Што сака да задева, да исмева некого, да зајадува.
Англиски: provocative
Примери:
Зајадливо дете.
Зајадлива девојка.
2. Што е ироничен, потсмешлив, подбивен.
Англиски: sardonic
Примери:
Зајадлив глас.
Зајадлива насмевка.
Зајадливи зборови.
Изведенки
1. зајадливо прил.
Пример: Се насмеа зајадливо.
2. зајадливост ж.
мн. зајадливости
Пример: ситни зајадливости