а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зајави

зајават
Вид збор: Глагол, свршен
1. изјави
Англиски: declare Албански: deklaroj
Употреба: Архаизам , Книжевен збор
2. Почне да се јавува, да се покажува.
Англиски: appear Албански: shfaqet, paraqitet
Примери:
Од далечината се зајавија две силуети.
Изведенки
1. зајавува несв.
зајавуваат
2. зајавување ср.
глаг. им.