а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕури

заѕурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24327
Почне да ѕури, да се загледува во некого или во нешто.
Англиски: gaze
Примери:
Таа се заѕури во него.
Се заѕуриле со очите вземи.