а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕуни

заѕунат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22056
1. Почне да ѕуни.
Англиски: sound Албански:
Примери:
Одеднаш заѕунија оргулите.
Прстенот заѕуни на камениот под.
Рој муви заѕуни во тишината.
2. заѕвони
Англиски: ring Албански: tingëllon
Примери:
Од селото заѕуни камбаната на црквата.
3. Одекне, зазвучи нешто.
Англиски: resound Албански: oshëtin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во ушите ми заѕунија последните тонови од песната.
Изведенки
заѕунува несв.
заѕунуваат