а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕида

заѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да ѕида, да гради.
Англиски: build Албански: ndërtoj
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Утре ќе ја заѕидаме новата куќа.
2. Затвори ѕиден отвор.
Англиски: immure Албански: mbyll
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ја заѕидаа едната врата од салонот.
3. Затвори некого или нешто со заѕидување во определен простор.
Англиски: brick Албански: tullë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Главата на јагнето ја заѕидаа во темелите на куќата.
Изведенки
1. заѕидува несв.
заѕидуваат
2. заѕидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи