а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕенѕа

заѕенѕаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да ѕенѕа.
Англиски: swing Албански: lëkund
Примери:
Тој заѕенѕа низ собата.
2. Почне да ѕенѕа некого.
Албански: lëkund
Примери:
Таа го заѕенѕа детето, држејќи го во прегратка.
3. (се заѕенѕа) Почне да се ѕенѕа, да се ниша при движење.
Албански: lëkundet
Примери:
Луѓето се заѕенѕаа во стариот автобус.
Изведенки
заѕенѕува несв.
(се) заѕенѕуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи