а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕвиска

заѕвискаат
Вид збор: Глагол, свршен
За коњ - почне да ѕвиска, да 'ржи.
Англиски: neigh
Примери:
Ранетиот коњ заѕвиска.
Изведенки
заѕвискува несв.
заѕвискуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи