а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕвечи

заѕвечат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ѕвечи.
Англиски: resound
Примери:
Кутијата падна на земјата и заѕвечи силно.
Изведенки
1. заѕвечува несв.
заѕвечуваат
2. заѕвечка св.
заѕвечкаат
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи