а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заѕвери

(се) заѕверат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се ѕвери.
Англиски: stare
Примери:
Му се заѕвери во очите.
Сите се заѕверија во неа.
Изведенки
заѕверува несв.
(се) заѕверуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи