а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашушука

зашушукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да шушука.
Англиски: whisper
Примери:
Двете жени што стоеја пред порта зашушукаа.
Штом се појави на вратата, сите зашушукаа.
Изведенки
зашушукува несв.
зашушукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи