а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашушка

зашушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да шушка.
Англиски: rustle Албански: shushuris
Примери:
Зашушка еж во сувите лисја.
Во ходникот некој влезе, зашушка виндјакна.
2. Почне да зборува тивко.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Примери:
Таа му зашушка на уво.
Во темницата зашушка нејасен глас.
Изведенки
1. зашушкува несв.
зашушкуваат
2. зашушкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи