а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашутка

(се) зашуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се мавта, да се мота ваму-таму.
Примери:
Таа избезумена се зашутка низ куќи.
Премрзнатото животно изгубено се зашутка среде снежната белина.
Изведенки
зашуткува несв.
(се) зашуткуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи