а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашурка

зашуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3 л.) Почне да бара, да пребарува.
Англиски: search Албански: kërkon
Примери:
Зашурка низ куќи, но не го најде.
2. (само во 3 л.) Почне да шурка.
Англиски: rush Албански: vërsulem
Примери:
Виното зашурка низ чепот.
Заматена вода зашурка по леите.
3. (само во 3 л.) Се појави.
Англиски: appear Албански: paraqitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу двата зацрнети камења зашурка чад.
Изведенки
зашуркува несв.
зашуркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи