а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашумоли

зашумолат
Вид збор: Глагол, свршен
За ветар, море, дрвја и сл. - почне да шумоли.
Англиски: hiss
Примери:
Зашумоли гората.
Стапала зашумолија во сеното.
Мали бранчиња зашумолија на брегот од езерото.
Изведенки
зашумолува несв.
зашумолуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи