а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашуми

зашумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За ветар, море, дрвја - почне да шуми.
Англиски: rustle Албански: bën zhurmë, fëshfërij
Примери:
Пролетен ветар зашуми.
Зашумеа тополите.
Бранови пред невреме силно зашумеа.
Се разбранува и зашуми зрелото жито.
2. Почувствува шум.
Англиски: whoosh Албански: shushuris
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми зашуми во ушите.
Зовриената крв му зашуми во главата.
Изведенки
зашумува несв.
зашумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи