а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштутка

(се) заштуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се штутка.
Англиски: roam
Примери:
Занесен во мисли се заштутка низ дворот.
Очигледно вознемирена, се заштутка низ куќата, но ништо не сработи.
Изведенки
заштуткува несв.
(се) заштуткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи