а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштури

(се) заштурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се мавта ваму-таму.
Англиски: roam Албански: endem andej këndej
Примери:
Се заштури по дворот.
2. Стане глупав.
Англиски: stultify Албански: trullos
Примери:
Човекот се осами и како да се заштури.
3. се изгуби, се затури
Англиски: mislay Албански: humbas
Примери:
Децата се заштурија некаде.
Кај се заштурија ножиците?
По неговата смрт се заштури куќата.
Изведенки
заштурува несв.
(се) заштуруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи