а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштука

заштукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зацапа, почне да штука.
Англиски: dabble Албански: lagem
Примери:
Стана и заштука во реката речиси до половина.
2. (се заштука) Се зацапа.
Англиски: dabble Албански: fus, rras
Примери:
Смрзнати нозе се заштукаа во длабокиот снег.
Изведенки
заштукува несв.
(се) заштукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи