а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштрека

заштрекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да штрека; почне да жегнува силна остра болка со прекини.
Англиски: stab
Примери:
Ме заштрека забот.
Го заштрека половината здивот; му се зеде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК