а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштрака

заштракаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да штрака.
Англиски: clack
Примери:
Заштракаа тркалата од една коњска кола.
Одвреме - навреме ќе заштракаше некој клукајдрвец.
Заштракаа налани.
Од студ му заштракаа забите.
Изведенки
заштракува несв.
заштракуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи