а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштитништво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Состојба и својство на заштитник кон лицето што го штити.
Англиски: patronage Албански: mbrojtje
Примери:
Со постојаното заштитништво нема да му помогне на своето дете.
2. Давање заштита, заштитување.
Англиски: protection Албански: mbrojtje