а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштитница

мн. заштитници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29157
1. Tаа што заштитува.
Англиски: protector Албански: mbrojtëse
2. Дел од единица што при марш ја штити одзади главнината од напад.
Англиски: rearguard Албански: mbraparojë
Употреба: Воен термин
Примери:
Главнината замина, а заштитницата остана.
Неколкумината од заштитницата одеа зазбивтано.
Заштитницата водеше борба со непријателот.