а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштитник

мн. заштитници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5730
Тој што заштитува.
Англиски: protector
Примери:
Заштитник на народот.
Секоја црква има за свој заштитник некој светец.
Климент бил заштитник на градот Охрид и на неговите жители.